10. Kozarjev pohod

nedelja, 23.06.2019

Ob 20. obletnici smrti Božjega služabnika Alojzija Kozarja in 100-letnici združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom je potekal 10. Kozarjev pohod in sicer po krajih, ki so zaznamovani s to vsebino. Začel se je v župnijski cerkvi sv. Janeza Krstnika na Gorenjem Seniku, v cerkvi, v kateri je bil krščen Božji služabnik. Sv. mašo je v slovenščini in madžarščini ob treh somašnikih daroval markovski župnik Dejan Horvat. Slovesnost se je sklenila s procesijo v čast Svetemu Rešnjemu Telesu.
Po maši se je začel pohod in sicer po krajih, ki so zaznamovani z dogajanjem pred sto leti. Do takrat enotna pokrajina je bila z odločitvijo mirovne konference razdeljena. Prekmurje je pripadlo kraljevini SHS, Porabje pa je ostalo del madžarske države. Pohodniki iz Odranec in iz drugih krajev so se podali na pot do Tromejnika in naprej ob slovensko-madžarski meji do Martinja. Po okrepčilu, ki so ga pripravili krajani Martinja, so se pohodniki ustavili na pokopališču v Martinju, kjer počiva duhovnik Ivan Camplin, ki je več let duhovno oskrboval Slovence na Gorenjem Seniku, ter starši in drugi sorodniki Božjega služabnika Alojzija Kozarja.
Foto: Klavdija Dominko