| 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 2026 |
Obletnica nesreče
nedelja, 15.03.2015
?Bog nas je oživil in posadil v nebesa.? Te besede apostola Pavla iz drugega berila 4. postne nedelje so bile zapisane na spominskih svečah, ki so gorele pred oltarjem. Tudi za osem ponesrečenih odranskih vernikov, ki so za župnijsko cerkev dali svoje življenje, velja, da jih je Bog oživil in posadil v nebesa. To so potrdili številni ljudje, ki so po nesreči župniku msgr. Lojzetu Kozarju napisali pisma tolažbe in upanja. Nekaj pričevanj, objavljenih v knjigi Pisma neuničljivega upanja, Odranci 2008:
?Našli so nebesa in večno domovino.? - s. Ksaverija Jerebic
?Ponosni in veseli moramo biti, da si je Gospod izbral izmed našega naroda žrtve - mučence. Pride čas in je delno že, ko bomo Gospoda iskreno zahvaljevali, da se je blagovolil milostno ozreti na našo odransko faro.? - s. Ligvorija Raduha
?Prepričan sem, da so že prejeli od Boga, čigar hišo so gradili, svoje plačilo.? - p. Ciril Zver
Ta in številna druga pričevanja potrjujejo prej omenjene besede: Bog jih je oživil in posadil v nebesa. Zato bo župnija ob 50-letnici nesreče obnovila skupni grob in ga preuredila v spomenik upanja.
Po sveti maši so sorodniki osmih žrtev spominske sveče ponesli na grob, kjer smo zmolili Očenaš in Zdrava Marija. Še prej pa smo se ustavili pri grobu msgr. Lojzeta Kozarja in tudi na njegov grob postavili svečo z besedami: Bog nas je oživil in posadil v nebesa. Tudi msgr. Lojze Kozar je za cerkev dal življenje, ne naenkrat, v nesreči, temveč po kapljicah, ko je prenašal zasramovanje, obsojanje, zapor s strani takratne oblasti in številne druge težave. ?Marsikoga bi vse to strlo; Tebe, ki si bil ves čas svojega duhovništva notranje usidran v tem, kar je božjega, gotovo ne bo,? je zapisal v pismu duhovnik Ivan Škafar.
Slovesnost je izzvenela v željo, da bi tako okrepili svojo vero, svoje upanje v Boga in svojo ljubezen do Boga in bližnjega, da bi se nekoč tudi na vsakem od nas izpolnila beseda apostola Pavla: ?Bog nas je oživil in posadil v nebesa.?
Foto: Klavdija Dominko








