Šmarnice - Panonski cvetovi za Marijo

V pripravi na obhajanje 100-letnice združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom je bila izražena želja, da bi o tej temi spregovorile tudi šmarnice. Tako so izpod peresa Lojzeta Kozarja ml. nastali Panonski cvetovi za Marijo, zgodbe o zgodovinskih dogodkih in ljudeh, ki so pripomogli k združitvi, ter pripovedi o sadovih združitve.

Za združitev in za sadove, ki jih mi danes uživamo, so zaslužni številni ljudje, znani in neznani. Nekateri so v šmarnicah posebej predstavljeni, drugi samo posredno. Prav je, da poznamo svoje korenine, da nekoliko več vemo o ljudeh, ki so nam tlakovali pot. Tako tudi bolje razumemo sedanjost in v pravo smer delamo svoje korake.

Čeprav so za združitev zaslužni ljudje, predvsem katoliški duhovniki in drugi verniki, nam šmarnice želijo pokazati na ozadje, na pravo moč, ki je pripeljala do združitve razdeljenega naroda. Skozi Panonske cvetove sije luč od zgoraj. Jezus je varoval in krepil ljudi, ki so vanj verovali, da so skozi stoletja ohranjali vero in kulturo. On je vodil tiste, ki so pred sto leti odločali o usodi Slovencev na levem bregu Mure. Nebeška Mati Marija je bila ljudem priprošnjica, jim je bila Mati, zato so zmogli vztrajati. Ona je izprosila milost, da že sto let živimo kot ena družina. Slovenci v Prekmurju in v matični domovini smo na zunaj res ena družina, nismo pa še ena družina po srcu. Marsikaj nas deli in ločuje. Naj bodo Panonski cvetovi za Marijo in celotno obhajanje stoletnice združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom priložnost za vse nas, da bo družina Slovencev bolj enotna in bolj prežeta z lučjo od zgoraj.

Šmarnice Panonski cvetovi za Marijo je po pooblastilu Slovenske škofovske konference pripravil Slovenski katehetski urad v sodelovanju s Celjsko Mohorjevo družbo, kjer lahko šmarnice naročite (info@celjska-mohorjeva.si).

Več o obhajanju 100-letnice na povezavi: Skupaj čez zlati most

Šmarnice v župnijski cerkvi Svete Trojice v Odrancih so vsak dan zjutraj ob 7. uri s sveto mašo in zvečer ob 19. uri. Sklep šmarnic bo v petek, 31. maja 2019 ob 19. uri.